معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان:

۹۵ درصد فعالیت در حوزه تولیدات صنایع دستی گلستان بر عهده بانوان است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان گفت: فعالیت هفت هزار و ۵۰۰ هنرمند در رشته‌های مختلف صنایع دستی استان که  ۹۵ درصد فعالیت در حوزه تولیدات صنایع دستی استان بر عهده بانوان است که ۷۰ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

حاجی ابراهیمی افزود: ضعیف بودن همکاری در انجام تبلیغات برای فعالیت بازارچه‌های صنایع دستی، هزینه بالای غرفه‌ها در نمایشگاه‌های بین المللی، قیمت بالای مواد اولیه که باعث افزایش قیمت تمام شده محصول و به دنبال آن کاهش تقاضای خرید می‌شود را از جمله مشکلات هنرمندان دانست و گفت: میراث فرهنگی با برپایی بازارچه‌های موقت و در اختیار قرار دادن غرفه‌ها با قیمت مناسب تلاش دارد زمینه عرضه بهتر محصولات هنرمندان استان را فراهم کند.

وی افزود: حل سایر مشکلات هنرمندان صنایع دستی هم نیازمند همراهی نهادهای مرتبط در سطح شهرستان، استانی و کشوری است و رایزنی با کارخانه‌ها و کارگاه‌ها در سطح کشور برای تامین مواد اولیه با قیمت مناسب برای هنرمندان استان در حال انجام است.

مریم حاجی‌ابراهیمی افزود: تولیدات گلیم‌بافی، زیورآلات ترکمن، تولیدات چرم دست‌دوز،سنگی و چوبی، سوزن دوزی، پارچه بافی، کاشی سنتی و سرمه‌دوزی از محصولات استان است که به کشورهایی مختلف صادر شده است.

وی افزود:  ۳میلیون و چهارصد هزار دلار در سال گذشته به صورت چمدانی و گمرکی انواع محصولات صنایع دستی استان به خارج از کشور صادر شد که ۷۷۰ میلیارد ریال انواع محصولات صنایع دستی درطی این مدت در کارگاه‌های گلستان تولید شد .

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان فروش نوروزی محصولات صنایع دستی به ارزش ۳۵ میلیارد و هشتصد وپنجاه میلیون ریال  در بازارچه‌های ثابت و موقت استان، خبر داد و گفت: از ۲۳ اسفند سال قبل تاکنون هنرمندان فعال در سه بازارچه ثابت و ۲۶ بازارچه موقت در شهرستان‌های استان میزبان گردشگران و مسافران نوروزی بودند و تا پایان تعطیلات عید فطر ادامه دارد.

حاجی ابراهیمی بیان کرد: از گردشگران و مسافران در این بازارچه‌ها که با ۲۲۹ غرفه در نقاط  مختلف در شهرستان‌ها و در مبادی ورودی غربی و شرقی استان، موزه‌ها و پایگاه برج قابوس برپا هستند استقبال می شود.

وی افزود: بیشترین فروش محصولات صنایع دستی در این مدت مربوط به تولیدات چوب و چرم، سوزن دوزی، فرش ترکمنی، جاجیم بافی و زیورآلات ترکمنی بود.

لینک کوتاه خبر:

http://fargolnews.ir/?p=14041

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

تصویر روز:

صفحه اصلی
اقتصادی
پایگاه خبری فرگل نیوز

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/fargolne/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420