وزیر اموراقتصادی ودارایی درسفر به استان گلستان گفت:

دولت اهتمام جدی برای جبران عقب‌ماندگی‌های گلستان دارد

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: دولت اهتمام ویژه به جبران عقب‌ماندگی‌های زیرساختی گلستان و نواحی شرقی آن دارد و در ۲ سال گذشته اقدامات خوبی برای توسعه این استان انجام شده است.

بهرنگ زندی به نقل ایرنا، سیداحسان خاندوزی روز پنجشنبه در هفتاد و دومین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان گلستان که در گنبدکاووس برگزار شد، افزود: استان گلستان به‌ویژه مناطق اهل‌سنت نشین آن همواره قابل افتخار برای انقلاب اسلامی بوده و است و این استان ظرفیت‌های زیادی در بخش‌های گوناگون از جمله نیروی انسانی دارد.

خاندوزی، احیای خلیج گرگان، پتروشیمی گلستان و اجرای پروژه‌های توسعه‌ای و صنعت را از جمله اقدامات مهم دولت سیزدهم در گلستان برشمرد و افزود: دولت با قدرت این مسیر را ادامه خواهد داد.

به گفته وی، تسریع در روند ایجاد منطقه آزاد اینچه‌برون، رشد حدود هشت درصدی بخش صنعت گلستان و رشد نرخ صادرات بر واردات این استان که بالاتر از میانگین کشوری از دیگر مصادیق اهتمام دولت به گلستان است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی همچنین با موافقت راه‌اندازی شعبه ارزی و ایجاد کد گمرکی در گنبدکاووس از بانک ملت خواست نسبت به محصور کردن فاز یک منطقه آزاد تجاری «اینچه‌برون» گلستان اقدام کند.

خاندوزی برلزوم تمرکز کردن بر مزیت‌های اقتصادی هر استان و منطقه و اولویت‌گذاری آن قبل از آغاز برنامه هفتم توسعه تاکید کرد و گفت: اگر مزیت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی استان ها، هدفمند شناسایی و اولویت‌گذاری شود، به رشد و توسعه آن استان کمک زیادی می‌کند.

وی، شناسایی میدان نفتی در گلستان را به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد از این ظرفیت برای توسعه بیشتر استان استفاده شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی همچنین استفاده از ظرفیت جغرافیای اقتصادی در گلستان را برلی خروج از بن‌بست اقتصادی آن مهم دانست و افزود: برای تحقق این مهم اجرا شدن مسیر راه آهن اینچه‌برون به گنبدکاووس و آزادشهر به شاهرود که در سفر نخست رییس جمهوری به این استان مصوب شده ضروری است.

خاندوزی اضافه‌ کرد: اجرای این کریدور که به «کریدور شرق خزر» معروف است هنوز از سوی دستگاه‌های متولی به‌ویژه راه آهن جمهوری اسلامی به جمع‌بندی قطعی نرسیده است که باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی، چالش آب شرب در گلستان را از دیگر مسائل این استان دانست و گفت: دولت در استفاده از  آب دریای خزر و شیرین‌سازی آن با مشارکت بخش خصوصی حمایت می‌کند.

بانک مرکزی با بانک‌های غیردولتی که حداقل ۵۰ درصد سپرده مردم را در استان‌ها هزینه نکنند، برخورد کنند

خاندوزی با قدردانی از بانک‌های دولتی به‌جز بانک رفاه کارگران گلستان در پرداخت تسهیلات برحسب جذب سپرده به بخش تولید و اشتغال این استان گفت: بانک‌های غیردولتی در این بخش فعال نیستند که باید ساز و کار نظارتی برای آن تعیین شود.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی باید ساز و کاری را در این خصوص مشخص کند و با بانک‌های غیردولتی که حداقل ۵۰ درصد سپرده مردم را در استان‌ها هزینه نکنند، برخورد و مجوز شعبه آنها را لغو کنند.

خاندوزی با بیان اینکه سیاست تیم اقتصادی دولت حمایت از تولید و تقویت آن است، گفت: شرکت‌های تولیدی و بخش کشاورزی که محصولات راهبردی تولید کنند، مورد حمایت جدی دولت خواهند بود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی همچنین از برخی نابرابری های توزیع درآمدی در گلستان گلایه کرد و گفت‌: این نابرابری در توزیع درآمد سبب شده تا فاصله بین دهک‌های پایین و بالا در این استان بیشتر از دیگر استان‌های کشور باشد.

خاندوزی با تاکید بر ضرورت رفع این فاصله با اتخاذ تدابیر ملی و منطقه‌ای از جمله افزایش یارانه دهک‌های پایین،  افزود: بسیاری از مردم از کمی درآمد گله ندارند اما از وحود برخی تبعیض‌ها در توزیع درآمدها، ناراحت هستند.

وی همچنین برلزوم تلاش بیشتر بخش خصوصی و فعالان بزرگ اقتصادی گلستان برای فتح بازارهای صادراتی کشورهای همسایه تاکید کرد و گفت: هرچه بخش خصوصی در این خصوص موفق عمل کند دولت حمایت بیشتری از آنها خواهد داشت.
خاندوزی بیان داشت: اعتقاد دولت این است که بخش خصوصی حلقه‌های بزرگ زنجیر اقتصاد هستند و اراده دولت نیز در گشایش اقتصاد خارجی با همراهی این بخش است.

لینک کوتاه خبر:

http://fargolnews.ir/?p=12795

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

تصویر روز:

صفحه اصلی
اقتصادی
پایگاه خبری فرگل نیوز

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/fargolne/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420