مدیر کارخانه 'گلستان کاغذ پرشیا :

روزانه ۱۰۰تن کاغذ پسماند توسط مافیای ازگلستان خارج مس شود

مدیر کارخانه گلستان کاغذ پرشیا گفت : با توجه به جمع آوری روزانه حدود ۱۰۰ تن پسماند کاغذ توسط سازمان پسماند شهرداری ، تاکنون موفق نشده ایم  بدلیل وجود مافیای قوی وخارج کردن مواد به خارج از استان، مواد اولیه خود را مستقیما از پسماند شهرداری که مورد نیاز این واحد است  تهیه و تامین کنیم وهمین مواد خارج شده  توسط مافیا مجددا بصورت بسته بندی شده  با هزینه بالای کرایه حمل به استان باز می گردد.

افرا دربازدید خبرنگاران از کارخانه کاغذ پرشیا در سقرتپه آق قلا افزود : این واحد تولیدی  با ظرفیت اسمی ۱۸هزارتن درسال ۱۳۸۲ درزمینی به مساحت ۵۰ هکتار کار خود را آغاز کرد و در سال۹۴ با مدیریت جدید در فاز یک  با اشتغال ۱۷۰ نفر نیروی کار رسمی در حال حاضر با ظرفیت  ۷۰ هزار تن  بصورت سالیانه درحال تولید است .

وی به بازار فروش محصولات تولیدی  کاغذ پرشیا اشاره کرد و بیان کرد : بیش از۶۰ درصد محصولات تولیدی بصورت پایدار و با مشتری ثابت  در داخل کشوربه فروش می رسد  و ۴۰ درصد آن نیز به کشورهای عراق ،افغانستان،آذربایجان و ترکمنستان صادر می شود.

وی ارزش کارخانه  کاغذ پرشیا را درحال حاضربیش از یکهزار میلیارد تومان دانست وتصریح کرد : این واحد با گردش مالی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان ماهیانه در حال فعالیت وتولید است که مواد اولیه آن از کاغذهای  باز یافتی وضایعاتی است

افرا این واحد تولیدی را جزو دومین واحد تولید کننده شناخته شده کشور دانست  وافزود: محصولات تولیدی  این کارخانه بدلیل نیاز کشور همواره  در بازه زمانی  شش ماهه  پیش فروش  ومشتریان ثابت خود را دارد .

وی عنوان کرد : ساخت  بخش مهم از ماشین آلات  این واحد تولیدی با همراهی  ۳۵ نفر ازنیروهای تحصیل کرده درمقطع ارشد و دکترا دانشگاه منابع طبیعی و دانشگاه گلستان  واز مجموعه  نخبگان دانش بنیان ،بهره گیری و در کارگاه ماشین سازی  همین واحد وبخشی از ماشین آلات هم با استفاده از مهندسی معکوس ساخته شده است .

مدیرکارخانه کاغذ پرشیا اظهارداشت: به ازای هر تن کاغذ ۱۰ اصله درخت باید قطع شود با توجه به کمبود جنگل ودرخت که  ۵ درصد کل  مساحت کشور زیر سطح کشت جنگل قرار دارد ، استفاده از چوب  برای  تولید کاغذ امکانپذیر نیست و رد است .

افرا حدود ۲۵ هکتار فضای سبزبرای واحد درنظر گرفته شده وتاکنون  (۱۲ هزار اصله نهال ) دراین فضا کاشته شده است .

وی از عدم همکاری به موقع بانکها در پرداخت تسهیلات مصوب شده اشاره کرد و ادامه داد : طولانی شدن نصب ماشین آلات  درطرح توسعه بدلیل عدم حمایت بانکها و تامین نشدن منابع مالی و حمایت نکردن بانکها در زمان لازم  باعث خام فروشی شده است و بزرگترین مشکل ما نگاه بانکهاست و درصورت مصوب شدن تسهیلات زمان را طولانی و موانع در پرداخت ایجاد می کنند که بدلیل طولانی شدن درپرداخت تسهیلات  دستگاه مورد نیاز یا قطعه را با چند برابر مبلغ تصویبی  آنهم با تامین منابع مالی توسط سهامداران  باید تهیه خرید اری نماید.

وی بیان کرد : درطی دوسال گذشته ارائه و حمایت درپرداخت تسهیلات استان بهتر شده است ومصوبات لازم انجام می گیرد اما  بازهم در زمان لازم  پرداخت انجام نمی شود تا به مرحله دریافت برسد زمان طولانی باید سپری شود .

وی خاطرنشان کرد : این واحد تولیدی خوشبختانه هیچ گونه بدهی بانکی  تا کنون نداشته واز کارخانه های شماره یک وخوشنام استان بشمار می رود  که درتمامی بخشها سعی شده از بهترین افراد آگاه در زمینه های مختلف استفاده شود.

استان گلستان؛نمایندگان دلسوزی ندارد

وی بخش بازیافت کاغذ را بسیار مهم دانست واذعان کرد : بخش بازیافت کاغذ تاثیر بسزایی در محیط زیست کشور و استان دارد و ظرفیت اقتصادی استان  بدلیل عدم حمایت  وبی تفاوتی نمایندگان ومسئولین بسیار پایین است  و کم توانی نمایندگان مجلس ، موجبات عقب افتادگی استان دربخش واحدهای صنعتی بخصوص در بخش صنایع بازیافتی بوده است.

مدیر شرکت گلستان کاغذ پرشیا گفت : ما شاهد آن هستیم  در سایر استان ها  با حمایت های بی دریغ به دنبال جذب سرمایه گذار هستند بمنظور تسریع وتسهیل درکار حتی با تماس تلفنی  وپیگیری مستمر نمایندگان مجلس  برای حمایت وایجاد انگیزه برای سرمایگذار  تسهیلات لازم با سهل ترین رویه دراختیار صنعتگر گذاشته می شود درصورتیکه در استان گلستان چنین نیست .

وی با توجه به نیازاستفاده مجدد از پسآب  وبرگشت آن به چرخه تولید و حجم بالای مصرف آب در فرآیند تولید گفت: برگرداندن آب خروجی از خط تولید و نیاز استفاده مجدد ازپس آب  با انجام  تصفیه  خانه  به چرخه  تولید است .

افرا تصفیه خانه موجود را مستهلک دانست وافزود: تصفیه خانه درحال کار مستهلک وفرسوده شده است نیازمند احیا آن است وبه تنهایی  کفاف  وجوابگوی تولید نیست .بهمین منظوربرای ساخت تصفیه خانه بتوان آب مورد نیازبخش تولید را تامین نمود هم برای افزایش ظرفیت تولید وهمچنین اشتغالزایی بیشتر بسیار اهمیت دارد نیاز به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان  تسهیلات دارد  متاسفانه گفته شد این طرح مهم وحیاتی در اولویت قرار ندارد که لازمه ورود وحمایت نمایندگان و مسئولان دلسوز استان است.

وی حوزه بازیافت را بسیار گسترده دانست وافزود : کشورهای پیشرفته بدلیل حفاظت از محیط زیست بیشترین حمایت را ازصنایع بازیافت دارند  وزیرچتر حمایتی خاص دولت قرار دارند.

وی اظهار کرد : از میزان تولید ۱۰۰ درصدی پسماند درکشور ۲۰ الی  ۲۵ درصد آن بازیافت می شود و  بیش از۷۰ درصد تولیدات پسماند که می تواند بازیافتی باشد دور ریز می شود .

وی به مشکلات منطقه اشاره کرد وگفت: این منطقه از مناطق فوق محروم استان است و وجود ریزگردها و قطعی برق از مشکلات پیش روما است که گاهی بدلیل حضور پرنده های مهاجر روی کابل ها دچار قطعی برق می شویم وبرای رفع ایراد زمان زیادی بطول می انجامد .

افرا  برای جلوگیری از خارج شدن پسماند کاغذ از استان  نیاز به ورود استاندار ومسئولین دلسوز استان دانست وگفت:  انتظار ما از استاندارمحترم  ومسئولین استان  این است که در این بخش ورود پیدا کنند  تا  از خروج این محصول ارزشمند که باعث اشتغال حداقل  ۱۰۰ نفر نیروی بومی دراین واحد است ، جلوگیری گردد.

مدیر کارخانه پرشیا بیان کرد : از زمان حضور در این منطقه  فوق محروم با ایجاد این  واحد و اشتغال این تعداد نیرو که اکثرا نیروهای بومی منطقه هستند ، احساس خوبی دارم .

وی استفاده از کاه وکلش کشاورزی منطقه در تولید کارخانه  بعنوان مواد اولیه را بسیار مناسب دانست و گفت: با توجه به برنامه در دست اقدام  آینده این شرکت وهمچنین فراوانی کاه وکلش منطقه  با ارزیابی های انجام شده نیاز به خرید و تامین ماشین آلات وقطعات مربوطه لازم است و درصورت حمایت مسئولین استان برای تامین منابع مالی  آمادگی احداث واحد تولید کاغذ از کاه وکلش خواهد بود.

زیرساخت های منطقه و کیفیت برق رسانی ضعیف است

وی باتوجه به محرومیت منطقه گفت: متاسفانه زیرساخت های منطقه و کیفیت برق رسانی بسیارضعیف است وازنظر جاده هم تقاطع جاده وراه آهن در مسیر جاده اصلی به کارخانه بسیار نامناسب وخطر ساز است که چندسال ازساخت  بخشی از پل رو گذر راه آهن گذشته است  و نیمه کاره رها شده  وناچارا ماشین های حمل بار مجبور به استفاده از راه انحرافی هستند ودرطی این مدت شاهد چند حادثه و چپ کردن تریلی با بار بوده ایم  وباعث اربین رفتن محصول بارگیری شده وهمچنین خسارت کامیون گردید که با مراجعه به راه وشهرسازی که در آخر به شهرداری و… پاس داده شده ، نتیجه ای تاکنون حاصل نشده ونگران ایجاد حوادث بیشتر در این مسیرراه  هستیم .

لینک کوتاه خبر:

http://fargolnews.ir/?p=12380

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

تصویر روز:

صفحه اصلی
اقتصادی
پایگاه خبری فرگل نیوز

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/fargolne/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427