مراسم که در جزیره آشوراده برگزارشد:

آب دریای خزر به خلیج گرگان رسید

عملیات آبرسانی به خلیج گرگان و بهره‌برداری از کانال جدید آشوراده به‌عنوان یکی از وعده‌های سفر استانی هیات دولت به گلستان آغاز شد.

فرگل نیوز به نقل از ایرنا، دراین مراسم که روز چهارشنبه در جزیره آشوراده برگزارشد، استاندار و مسوولان گلستان و شهرستان ترکمن حضور داشتند.

کانال آشوراده حدود ۹ کیلومتر طول با عرض ۷۰ تا ۴۴۰ متر دارد و بخشی از مهمترین مسیر انتقال آب دریای خزر به خلیج گرگان به شمار میرود.

با توجه به زمان‌بر بودن آبگیری کامل خلیج برای افتتاح رسمی با حضور رییس جمهور، آبگیری اولیه امروز آغاز شد و بهره‌برداری کامل از فاز نخست احیاء خلیج گرگان با حضور رییس جمهور در سفر دور دوم به گلستان انجام خواهد شد.
پس از سفر اسفند ۱۴۰۰ آیت الله رییسی به گلستان و دستور صریح وی، عملیات نجات بخشی خلیج گرگان به عنوان مهمترین بخش پناهگاه حیات وحش و ذخیرگاه زیست کره میانکاله آغاز شد.
انتخاب پیمانکار خارج از تشریفات اداری بیانگر اراده جدی قوه مجریه برای نجات دردانه خزر بود و پس از آن ده‌ها فروند قایق، لایروب، کامیون ، بیل مکانیکی و ادوات فنی و راه سازی عازم شمال جزیره آشوراده شدند تا با جمع آوری رسوبات، زمینه ورود آب به خلیج گرگان را فراهم کنند.
به اعتقاد کارشناسان توجه به احیای خلیج گرگان و رهایی آن از خشکی از جهات اقتصادی و اجتماعی بسیار ضروری بوده و اگر اقدام عملی برای احیای آن شتاب نمی گرفت، تا سال ۱۴۰۲ ارتباط طبیعی خلیج گرگان با دریای خزر برای همیشه قطع شده و مانند خلیج «حسن‌قلی» و تالاب گمیشان گرفتار خشکی مطلق می‌شد.
از پیامدهای این خشکی، افزایش دمای منطقه و رسیدن میانگین شوری آب این خلیج به ۲۵ درصد بود و علاوه بر آن، تخریب بیشتر محیط زیست و ایجاد یک شوره‌زار بزرگ در منطقه و فراگیری گرد و غبار آن تا خراسان شمالی دور از انتظار نبوذ.
خلیج گرگان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و حوزه شهرستان‌های بندرترکمن، بندرگز، نوکنده و بهشهر از ۶۰ کیلومتر طول و حداکثر ۱۲ کیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی – غربی است.

لینک کوتاه خبر:

http://fargolnews.ir/?p=13269

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

تصویر روز:

صفحه اصلی
اقتصادی
پایگاه خبری فرگل نیوز

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/fargolne/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420